Ne Oynasak?

Sonbaharda Yapabileceğiniz Beş Aktivite Önerisi

Sonbaharın ve yağmurun seveni kadar sevmeyeni de çok… Bize düşen çocuklara her mevsimin keyfini yaşatmak. Havalar soğudukça evde daha çok vakit geçirme ve çocuklarla birlikte keyifli aktiviteler yapmanın da zamanı geliyor. Size sonbaharı karşılarken çocuklarla birlikte yapabileceğiniz sonbahar temalı beş aktivite önerimiz var.

› Çocuklarla sonbaharın gelişiyle beraber doğada yaşanan değişimleri, bulutları, rüzgarı, yağmurun nasıl oluştuğunu, sonbaharın keyfini yaşamanın detaylarını anlatan kitaplar okuyun. İşte önerilerimiz:

  • Mevsimlerin Renkleri: Turuncu Sonbahar Kitabım, 1001 Çiçek Yayınları
  • Yağmur, Sam Usher, İş Bankası Kültür Yayınları (2 yaş +)
  • Yağmurlu Bir Gün, Tübitak Yayınları
  • Sonbahar, Altın Yayınları
  • Şapkadan Çıkan Sonbahar, Altın Yayınları
  • Küçük Kırıntı’nın Büyük Macerası, Altın Yayınları
  • Meşe Palamudu’nun Sırrı, ABM Yayınları
› Çocukların doğada gözlem ve keşif yapma becerisinin gelişmesini destekleyin. Birlikte ormanda, doğada yürüyüş yapın. Büyüteçlerinizi alın ve salyangoz arayın, minik oyukları, ağaç gövdelerini, yaprakları, su birikintilerini, karıncaları ve böcekleri inceleyin.
› Doğada yürüyüş yaparken farklı büyüklüklerde ve renklerde yapraklar, kestane ve kozalak toplayın. Evde bunlarla onlarca oyun kurgulayabilirsiniz. Örneğin yaprakları ve kozalakları boyayarak rengarenk anılar biriktirebilirsiniz. Ağaç dallarından kuklalar tasarlayın.
› Beyaz bir kağıda sadece dalları olan büyük bir ağaç çizin, topladığınız farklı renk tonlarında yaprakları yapıştırıcı ile yapıştırın, minik eller çalışsın, el-göz koordinasyonları gelişsin.
› Kese kağıtlarından sonbahar ağaçları yapın. Kese kağıtlarını açık tarafından yarısına kadar kesin, ortasını açın ve tabandan çevirerek büzün. Kesik taraflar yukarıda kalacak, kesik taraftaki dağınık parçaları en yakın iki tanesini birbirine sararak büzüştürün, ağaçlarınızın dalları da hazır. Ağaç için yapışkanlı evalardan minik yapraklar kesebilir ve çocuklardan arkalarındaki yapışkanlı kısımları çıkararak bunları ağaca yapıştırmalarını isteyebilirsiniz.
Keyifli oyunlar!

Yorum Bırak