Ne Yedirsek?

Şekersiz Mozaik Pasta

Mozaik pasta denince birçoğumuzda akan sular durur. Eğer güzel yapılmışsa tadından yenmez. Bir de çok el oyalamadan 15-20 dakika içinde hazırlanması çocuklu anneler için hayat kurtarıcı. Daha ne olsun. Size diğer tariflere göre daha masum bir mozaik pasta tarifimiz var. İster kendiniz için yapın, ister misafiriniz. Biz tarifimizi test ettik ve çok güzel yorumlar aldık. Siz de beğenirsiniz umarız. 🙂

Malzemeler
  • 2 paket bebe bisküvisi (Klasik yöntemle yapmak isterseniz 2 paket pötibör bisküvi)
  • 1 bardak süt (Mevsime göre portakal suyu da kullanabilirsiniz)
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 1 çorba kaşığı pudra şekeri (Bizce bisküvinin şekeri yetiyor ama biraz daha tatlı olsun derseniz ekleyebilirsiniz)
  • 3 yemek kaşığı tereyağ (Eritilmiş)
  • Ceviz
  • Portakal kabuğu rendesi
Mozaik Pasta Yapılışı
Biz tarifimizde bebe bisküvisi kullandık. Hatta keçi sütü, tam buğday unu, keçiboynuzu unu ve hurma pekmezi içeren bir bebe bisküvisi kullandık. Tabii ki bisküvinin yapısından ötürü klasik mozaik pastaya göre farklı oldu ama kahve yanında keyfi çok da güzel oldu. Klasik tat için klasik pötibör bisküvi kullanmanızı tavsiye ederiz.
Bisküvileri unufak etmeden kırıyoruz. Bebe bisküvilerini ikiye, pötibörleri dörde bölmek yeterli.
İçine kakao, tereyağ, süt ya da portakal suyu, ceviz ve portakal kabuğu rendesini, isterseniz pudra şekerini, cevizi kısacası tüm malzemeleri ekliyoruz.
Yazın portakal kabuğu rendesi nereden bulacağım diyorsanız markette satılan kurutulmuş portakal paketlerinden alıp bırkaç dakika ılık suda beklettikten sonra minik minik doğrayıp ekleyebilirsiniz. İsterseniz portakal suyu yerine portakal kabuklarını içinde beklettiğiniz suyu da kullanabilirsiniz.
Tüm malzemeler karıştıktan sonra tezgaha streç film yayarak karışımı içine döküyoruz. Streç filmi sardıktan sonra elimizle istediğimiz şekli veriyoruz ve 1-2 saat buzlukta bekletiyoruz.
Ve sonra nefis pastanız hazır. İsterseniz buzluktan yiyeceğiniz kadarını alıp uzun süre saklamaya devam edebilirsiniz. Böylece minik tatlı krizlerini bastırmada ya da ani gelen misafirleriniz için şahane ikram olur.
Afiyet olsun 🙂

Yorum Bırak