Ne Okusak?

Küçük Kanguru

Küçük Kanguru artık çok da küçük değildir. Evet, çok sevimlidir ama bir o kadar da ağırdır ve Anne Kanguru’nun kesesinin de bir dayanma gücü vardır. Anne Kanguru “Artık kendi ayaklarının üzerinde zıplamasının zamanı geldi,” dese de Küçük Kanguru’nun buna hiç niyeti yoktur. Çünkü kesenin içi yumuşak, kuru, sıcak ve güvenlidir. İstediği an sütü hazırdır ve bir yerden bir yere gitmek için zıplamasına gerek yoktur. Anne Kanguru yavrusunu ikna etmek için ona dışarıdaki hayatı, diğer hayvanların yaptıklarını ve dünyanın güzelliklerini anlatıp göstermeye başlar. Anne Kanguru bütün gün anlatıp durur ve sonunda çok yorulur. Küçük Kanguru halinden memnundur. Daha da görmek istiyordur ama ne annenin hali kalmıştır, ne de ufaklığın keseden çıkacağı vardır. Ta ki uzaktan gelen, hem de zıplayarak gelen birini görene kadar!

Kitabın Yazarı ve Resimleyeni Guido van Genechten kitabı ‘günün birinde annelerinden ayrılacak tüm yavrulara ithaf etmiş. Küçük Kanguru  bir özgürleşme, büyüme ve kendi ayakları üstünde durma hikayesi… En etkileyici sayfası küçük kangurunun gün gelip annesinin karnından çıkıp kendi ayakları üzerinde durduğu an.

Kırçiçeği yayınlarından çıkan Küçük Kanguru 3 yaş üzeri için uygun. Küçük Kanguru’nun 2007 yılında Yılın resimli çocuk kitabı seçildiğini de hatırlatalım.

İyi okumalar,

Yorum Bırak