Ne Okusak?

Kitap Günlüğüm

– Geçenlerde okuduğum kitabı mutlaka sen de okumalısın.

– Çok özgün bir hikâyesi var. Resimleri de çok etkileyici.

– Yazarı İngiliz sanırım. Yeni Zelandalı da olabilir. Sahi, çizeri kimdi acaba?

– Daha yeni okumuştum oysa…

Hepimiz bazen okuduğumuz kitapları unutuyoruz, detayları, bizi etkileyen kısımları hatırlamak ve anlatmak istiyoruz. Kitap anı defterleri sayesinde artık bunu daha kolay yapabiliriz.

Son zamanlarda bir çok kitap anı defteri fark ediyoruz. Sayısı artan kitap anı defterleri arasında bize göre en başarılısı  Tudem Yayın Grubu tarafından çıkarılan Kitap Günlüğüm. Çocuklara  okuma keyfi kazandırmasının  yanı sıra, kitap ile ilişkisini güçlendirecek şekilde hem yazı hem de çizim konusunda teşvik edecek, kitabı bir bütün olarak algılamalarını sağlayacak bir içerikle hazırlanmış. Çocuklar tüm ayrıntıları bir kirpinin yol göstericiliğiyle not alabiliyor. Bir de arada sırada günlüğün içindeki sayfalarda çocukların karşısına çıkıp, onlara kitapların renkli dünyasıyla ilgili ilginç bilgiler anlatan Canavar Kardeşler var.

Her okurun hakları var. Bir kitabı beğenmemek ya da tekrar tekrar okumak okurun ellerinde! Çocuklar da her kitabı sevmek zorunda değil, bunu da günlüklerine yazabiliyorlar.

Çocuklar  kitap hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini ve elbette hayal güçlerini aktarabiliyorlar. Günlüğe kitapla ilgili yorumlarını yazabiliyorlar. Ayrıca en sevdikleri cümleyi ya da kitabın yazarıyla tanışırsa söyleyeceği şeyleri not edebiliyorlar. Hatta kitabın kapağını yeniden tasarlayıp, kitaba puan verebiliyorlar. Tüm bunlar için günlükte ayrı ayrı alanlar hazırlanmış.

Kitap Günlüğüm, çocukların okuduğu kitaplara dair ayrıntıları, görüşleri, önerileri not edip yıllar boyunca saklayabilmeleri, sonra tekrar bakıp hatırlayabilmeleri için tasarlanan pratik ve eğlenceli bir günlük. Aynı zamanda büyüdükçe geriye dönüp okuduklarında, onlar için şahane bir anı defteri  olacak.

Yorum Bırak