Ne Alsak?

Hikayeni Sen Oluştur!

Oyunun en önemli işlevlerinden biri çocukların başkalarıyla bağ kurmalarına yardımcı olmasıdır. Oyun çocuğunuzun belirlediği sınırlara saygı duyarak aranızdaki sevgi bağını ve bağlılığını sağlamlaştıran güçlü ve önemli bir faktördür. Ortaklaşa işbirliğiyle gerçekleştirilen aktiviteler çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirir. Hayal gücü yüksek olan çocuklar ortaklaşa yaratılan hikayeleri anlatmaktan hoşlanırlar, çocuğunuzla birlikte uygulayabileceğiniz hikaye anlatımları hem kalıcı bağ sağlar, hem de çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur.

İstediğiniz zaman diliminde hikayeler yaratabilirsiniz. Örneğin biz yatma zamanını önerebiliriz. Çocuğunuzla birlikte yatma zamanı geldiğinde onun yatağında oturup birbirinize sarılıp ortaklaşa hikayeler yaratabilirsiniz. Hikayeler, yeni kelimelerin ve yeni fikirlerin çocuklara tanıştırılması açısından önemlidir. Kolaydan zora doğru, resimli kartlar, yazılı hikaye kartları çocukların beyin gelişiminde, öğrenmelerinde oldukça faydalıdır. Hikaye oluştururken model olunduğunda paylaşmanın önemini, duygularını, problemlerini ya da travmatik olaylarla nasıl baş edeceklerini öğrenirler.

Hikaye oluştururken fikir üretebilmeyi kolaylaştırmak için Uzman Psikolog Ayben Ertem tarafından hazırlanan @aybino hikaye kartlarını önerebiliriz. ‘Hikayeni Sen Oluştur’ oyunu son derece kullanışlı ve kelime hazinesi oldukça geniş. Her yere yanınızda götürebilirsiniz, bu açıdan çok da pratik. Renklerle gruplanan kategori kartlarından ne yazdığına bakmadan birer tane seçebilirsiniz. Her bir kartta yazan kelimeyi kullanarak hikayeyi başlatabilir ve cümleler ekleyebilirsiniz. Her seferinde yepyeni hikayeler yazabilirsiniz. Ortaklaşa yarattığınız bu hikayeler aranızdaki ilişkiye faydalı olduğu gibi çocuğunuzun uyumadan önce rahatlamasını da sağlayabilir.

Tabi hikaye yazmak için zaman ve mekan kısıtlamasına gerek yok! Hayalgücü her zaman bizimle. Oyunun yaş sınırı da yok, ailecek keyifli hikayeler sizi bekliyor.

HİKAYE OLUŞTURMANIN VE ANLATMANIN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ ÖNEMİ

Çocukların özgüveni, dünyada ait oldukları yeri bildikleri zaman daha da gelişir. Hikayeler, insanların yaşam tarzlarını, nerede yaşadıklarını, nasıl yaşadıklarını görmeleri açısından etkilidir.

Hikayeler, çocukların hayal güçlerini kullanmalarını, yeni fikirler üretmelerini sağlar. Fantastik dünya, diğer gezegenler, zamanda farklılıklar, uydurma karakterlerle üretilen hikayeler istedikleri her şeyin hayalini kurabileceklerini gösterir. Hikaye okurken de, anlatırken de çocuklar duyguları tanıyarak hem kendi duygularını tanımayı, hem de başkalarının duygularını fark edip kabullenmeyi öğrenebilirler.

Hikayeni sen oluştur, çocukların gelişiminde birçok beceriyi kazanmaları açısından çok faydalı. Belki de evinizde bir yazarın ilk hikayelerini dinliyor olacaksınız. Çok heyecan verici değil mi?

Yorum Bırak