Ne Alsak?

Hangi Boya?

Atölyelerimiz sırasında ve sosyal medya hesaplarımızda kullandığımız malzemeler ile ilgili pek çok soru alıyoruz. En sık karşılaştığımız soruların başında “Hangi boyalarla evde etkinlik yapabiliriz?” geliyor.

Atölye çalışmalarımızda sıvı boyalar kullanmayı seviyoruz ve hemen hemen her atölyede çocuklarla buluşturuyoruz. Çocukların boyalarla hem duyusal keşif anlarını paylaşmak hem de sevinçlerini görmek bizim için çok keyifli. Boyaları çok fazla kullanmamızın bir başka nedeni de tüm duyuları çalıştırıyor olması (Görme, duyma, dokunma, koku ve eğer ürün uygunsa tatma duyusu) ve duyu entegrasyonunu teşvik etmesi. Sosyal medya hesaplarımızda yaptığımız paylaşımlarda gördüğünüz üzere çocuklar sadece parmaklarıyla kalmıyor, kollarına kadar kendilerini boyuyorlar. Çünkü duyularla keşif tamamen içgüdüsel. Bunların hepsi onların duyusal gelişimlerinin önemli bir basamağı ve bu süreçte özgürce kirlenmeleri de en doğal hakları.

Ama bu tip aktivitelerde hangi boyanın kullanıldığı, kalitesi, içeriği çok çok önemli. Mutlaka çocuk dostu diye sınıflandırılan ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Biz tüm atölyelerimizde anne hassasiyetini bilerek kullanacağımız ürünleri seçiyor ve çocuklarla buluşturmadan önce mutlaka deniyoruz.

Parmak boyası olarak satılan pek çok ürünün boyutları oldukça küçük.  Hemen hemen ilk kullanımda bitiyor.  Bu boyaların  kıvamları da genellikle çok yoğun oluyor. Üstelik pek çoğu da maalesef giysilerden çıkmıyor.

Küçük yaştaki çocuklar akışkan boyalarla oynamaktan çok daha fazla keyif alıyorlar. Biz atölyelerimizde Carioca marka boyaları kullanıyoruz ve annelere de gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. Bu boyaların en önemli özelliği tüm testlerden geçmiş olması. “Non-toxic” ve “gluten free” özelliğiyle zarar verici herhangi bir madde içermiyor. Defalarca denediğimiz üzere, giysilere bulaştığında yıkayarak kolayca çıkarılabiliyor. Pek çok renk seçeneği bulunuyor. 250-500 ve 1000 ml’lik plastik şişelerde satılıyor ve akışkan kıvamı nedeniyle en küçük boyunu bile onlarca kez kullanabiliyorsunuz. 

Her Yerde Oyun ekibi olarak evde yaptığınız etkinliklerinizde de bu boyaları kullanmanızı öneriyoruz. Carioca’nın sadece parmak boyalarını değil, her çeşit boyasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Carioca boyaları kırtasiyelerde, kitabevlerinde ya da mağazaya kadar gitmek istemiyorsanız e2toys online satış sitesinden bulabilirsiniz. Çocukların rengarenk dünyasında keyifli boyamalar dileriz.

Yorum Bırak