Ne Okusak?

Eyvah Kalbim Kırıldı!

Okuyucusunu her sayfada  özel bir dünyaya götüren ‘Eyvah Kalbim Kırıldı!’, resimleriyle de öyküsüyle de içinizi ısıtıyor. Öykünün minik kahramanı Kalben’in kocaman gözleri daha kitabın kapağına bakarken büyülüyor sizi. Resimlerle birlikte uyum içinde akan hikayede sayfalar arasında bir Ege kasabasında geziyormuş gibi hissediyorsunuz.

Kalben zeytin dallarıyla dolu, mavi beyaz bir Ege kasabasında yaşayan küçük bir kızdır. Bir gün arkadaşları oyun oynarken onu aralarına almayınca minik kalbi pıt diye kırılıverir.

Arkadaşları tarafından oyuna alınmaması yeterince üzücü değilmiş gibi bir de üstüne onların oynadığı top gelip Kalben’in dondurmasına çarpmasın mı?  Kalben bir yere düşen dondurmasına bakıyor, bir de gökyüzüne…  O andan itibaren kalbini tamir etmenin yollarını arıyor. Önce balıklara gidiyor, onlarla yüzerse mutlu olabilir belki sesleniyor onlara ama cevap alamıyor, sonra her gün beslediği minik kedilerin yanına gidiyor, kedileri mutlu eden bir bardak süt onu da mutlu eder mi acaba? İşe yaramayınca çimenlerde yuvarlanıyor, gökkuşağını izliyor ama bunlar mutlu olmasına yetmeyince umutsuzluğa kapılıyor iyice….

Hikâye boyunca kırık kalbini onarmanın yollarını doğanın güzelliklerini ve diğer canlıların mutluluk sebeplerini okura hatırlatarak arıyor Kalben.  Ama ya onun hayal kırıklığı ve kırılan kalbi nasıl tamir olacak?

Evinin yolunu tutarken aklından geçenleri, “Galiba benim kalbim hep böyle kırık kalacak” dediğini duyunca içiniz eriyiveriyor. Ancak kendi evinde sakladığı bir deniz kabuğunun fısıltısı her şeyi değiştiriyor. “Hatırla neydi seni en çok sevindiren?” Paylaşmanın, başka hayatlara dokunmanın, canlıları gülümsetmenin sihirli etkisine dair öğrendiği küçük sırdan sonra Kalben’in kalbi artık o kadar da kırık değil.

Yaşanılan üzüntüler, arkadaşlar arası kırgınlık ve kalp kırılması gibi konular küçük yaştaki çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir. Bu öyküyle birlikte çocuklar hem bu duyguları daha yakından tanıyacak hem de paylaşmanın önemini keşfedecekler.

Redhousekidz yayınlarından çıkan ‘Eyvah Kalbim Kırıldı’ akıcı dili, özenle seçilmiş kelimeleri, resimleri ile son zamanlarda gördüğümüz en güzel çocuk kitaplarından biri.

White Ravens 2016

Kitap uluslararası alanda da sesini duyurmuş, en iyi çocuk kitaplarının seçildiği white ravens 2016 listesinde yer alıyor. Her bir sayfası özenle resmedilmiş, ayrıntılarda kocaman naif bir dünya gizli.

Sadece çocukların değil yetişkinlerin de yüzünde kocaman bir gülümsemeyle anacakları, muhtemelen geçen zamanla birlikte çouk kitapları arasında bir klasik olacak bu kitap.

Her çocuğun kütüphanesinde yerini almalı her okunduğunda hepimize güç versin diye… Sevgili Elif Yemenici bol bol yazsın, resimlesin dileriz.

Yorum Bırak