Ne Oynasak?

Drama Oyunu | Binbir Surat

Oyun ve sanat, bir çocuğun eğitimi, gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. Drama ise çocuklarımızın hayal güçlerini geliştiren, kendisini ve hayatı tanımalarını sağlayan bir öğrenme aracıdır.  Oyun ve doğaçlamalara dayanan yaratıcı drama, çocuklarımızın sosyal iletişimini güçlendirirken hayata uyum sağlamalarını da kolaylaştırmaktadır.

Drama sahne performans sanatlarının bir çeşididir ve çocukların gelişimine çok önemli katkılar sağlar.  Keşfetme,  araştırma, ifade etme, sembol, rol yapma, sunma, sözsüz anlatım, dışa vurum ve yaratıcılık becerilerini geliştirir. Drama, öğrenme sürecinde bilişsel ifadelerinden ayırt edilmez derecede önemlidir. Sanat görmeyi, bakmayı, algılamayı, yeni bilişsel bağlantılar kurmayı da kapsar. Çocuklar, taklit ederek bedenlerini kullanmayı ve iletişim kurmayı öğrenirler.

Drama çocuklarımızın gelişimi için bu kadar önemliyken ülkemizde buna yönelik hazırlanmış pek fazla kutu oyunu bulunmuyor maalesef. Bu yazıda size bahsetmek istediğimiz Binbir Surat ise, oldukça iyi kurgulanmış bir drama oyunu. Binbir Surat ile ailece neşeli vakit geçireceğinize eminiz. Ayrıca  çocuklar kendi arkadaş gruplarında da büyük keyif alarak oynayabilirler.  Bu kutu oyunu da diğer tüm Aybino oyunları gibi Uzman Psikolog Ayben Ertem önderliğindeki ekip tarafından hazırlanmış ve içeriği özenle oluşturulmuş.

Binbir Surat Nasıl oynanır?

Binbir Surat 3 kişiden 15 kişiye kadar oynanabilen oldukça eğlenceli bir grup oyunudur.  Zarı büyük atan oyuncu başlar yine zar atarak piyonla yolunda ilerler.  Hangi rengin üzerine geldiyse o renk kartların arasından birini seçer ve kartta yazan pandomimi yapar.  Yaptığı pandomimi diğer oyunculardan ilk bilen bir pul kazanır. Pandomimi yapan ise oyuncular bildiği takdirde iki pul kazanır ve sıra diğer oyuncuya geçer.  Herkes bitiş çizgisine geldiğinde kimde daha fazla pul varsa oyunu o kazanmış olur. Her oyuncunun anlatım süresi bir dakikadır, kum saatini çevirerek süre tutulur.  Yazılı duraklara gelen oyuncu pandomimi yapar ve pul almadan bir tur bekler.  Oyun bittikten sonra oyuncular pandomim yaptıkları kartlardan beğendiklerine göre bir sahne yaratıp küçük bir tiyatro da oynayabilirler.

 İçerik ve Kurallar:

Kutu içinde 4 farklı renkte 120 kart, piyonlar, zar ve renkli pullar mevcuttur.

Dikkat edilmesi gereken en önemli kural kartı seçen oyuncunun pandomim yaparken kesinlikle konuşmamasıdır.  Her türlü ses çıkarmak elini kolunu vücudunu kullanmak serbesttir.

Yorum Bırak