Ne Oynasak?

Doğal Bir Oyun Materyali: Playmais!

Çok çok sevdiğimiz, atölyelerimizde de çok sık kullandığımız Playmais’i anlatalım istedik bugün. Bize göre her yaş grubundan çocuğun birçok farklı oyun kurabileceği, aynı zamanda yaratıcılıklarını güçlendirecek harika bir ürün! Hem dokusu, hem yapısı, hem içeriği, hem de kullanım alanı çeşitliliği açısından oldukça farklı.
‘Playmais’ in en öne çıkan özelliği tamamen doğal olması. Sadece su, gıda boyası ve mısır nişastasından üretilmiş. Almanya’da üretilen ve “Spiel Gut” ödülünü kazanmış olan Playmais, Almanya, Fransa, Avusturya, İngiltere, İtalya, Polonya ve Türkiye’deki birçok anaokulu ve oyun gurubunda eğitsel malzeme olarak kullanılıyor.
Uygun fiyatları, kutu içeriğindeki adet çokluğu, aktivite kartları ile desteklenen kutuları ile oldukça güzel ve doğal bir oyun materyali Playmais!
3 yaş üzeri için tavsiye edilmekte ama 2 yaş civarı çocuklarla da ebeveyn gözetiminde oynayabilirsiniz. Örneğin renk öğrenme, eşleme, gruplama, sayı sayma çalışmalarında kullanabilirsiniz.
Atölyelerde kullandığımız tüm ürünleri titizlikle seçiyoruz. Özellikle küçük yaş grupları için ürün güvenliği çok çok önemli. Bu yüzden Playmais’i seçerken en dikkatimizi çeken özelliği, yendiği takdirde sindirilebilir olmasıydı. Playmais için ‘sindirilebilir’ derken elbette kimsenin yemesini önermiyoruz ama ağza atıldığında içinizin rahat olması çok önemli bir detay!
Playmais’in bıçak kullanarak kolaylıkla bölünmesi, makasla kesilebilmesi, farklı figürler yapılabilmesi  çoklu kullanım alanı yaratırken, çocukların ince motor becerilerinin gelişmesi için de araç oluyor.
Ayrıca kağıt, saksı, ahşap, cam gibi yüzeylere de yapışabildiğinden kalıpların dışında farklı yaratıcı objeler de ortaya çıkarmak mümkün. Büyük yaş gruplarındaki çocuklar şahane eserler tasarlıyor:)
Playmaisleri, kutu içinden çıkan özel süngerini ıslatarak değdirdiğinizde yapışır hale geliyor ama burada en önemli nokta fazla miktarda su kullanılmaması. Çok fazla su bu rengarenk blokları eritebilir çünkü. Mümkünse süngeri ıslatıp fazla suyu sıkarak akıtmanızı tavsiye ediyorlar. Sünger kaybolursa aynı işlemi ıslak mendille ya da bulaşık süngeri ile de yapabilirsiniz. Aslında suda erimesi de farklı bir oyun kurgusu ortaya çıkarır. İki farklı renkteki Playmais küplerini suda eriterek çocuklar için renk karışımı deneyleri de yapabilirsiniz. Mesela sarı ve mavi 6 bloğu aynı anda plastik şişeye atın ve sallayın, yavaş yavaş blokların eridiğini ve suyun yeşile döndüğünü gözlemleyin. Bu da farklı bir keşif deneyimi olacaktır.

Playmais’i pek çok kez atölyelerimizde kullandık, blokları hafifçe ıslatıp yapıştırdığınızda tekrar yapıştığı yerden ayrılabiliyor. Gıda boyası daha renk yoğun bir boya olduğundan bir miktar iz bırakabiliyor sadece.
Playmais’ler temelde ikiye ayrılıyor. Standart büyük boyutlu, figür yapılabilen bloklar ve Mozaik için gerekli olan küçük boyutlu bloklar. Pek çok çeşidi mevcut. Daha detaylı bilgiyi ve tüm çeşitleri  www.e2toys.com.tr  sitesine girerek inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Yorum Bırak