Ne Okusak?

Yeni Nesil Ebeveynliğin Dilemması: Dijital Dünyada Nasıl Çocuk Yetiştireceğiz?

Çocukların yaşamında teknolojinin gittikçe artan rolü pek çok ebeveynin endişelenmesine ve kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor. Teknoloji sürekli değişip, gelişiyor.  Bu da biz ebeveynlerin kafa karışıklığını daha da artıyor. Peki dijital dünyada nasıl çocuk yetiştireceğiz?

Dijital bir denizin içindeyiz, deniz sürekli değişiyor ve yüzmenin olanakları her seferinde yeniden keşfediliyor. Ebeveynler olarak bu denizde ilerlemeye çalışırken çocuklarımızı nasıl yönlendireceğiz?  Peki onlar bizden daha becerikliyse? Onları olası tehlikelerden nasıl koruyacağız? ‘Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek’ bu soruların yanıtlarını arıyor. Çocukların teknolojiyi nasıl kullanacağına dair bilinçli kararlar vermek, teknoloji ve çocuk gelişimi konularında en son bilgi ve araştırmalara erişmek, çocuklarla ilişki kurmada ipuçları edinmek, ince müdahale ve araçlarla pratik uygulamaları öğrenmek ve bunları uygulayabilmek için gereken inanca sahip olmak istiyorsanız bu kitapta size rehberlik edebilecek yöntemler var. Öneriler;  0-2 yaş,  2-5 yaş, 5-8 yaş,  8-12 yaş gruplarına özel olmak üzere  detaylıca anlatılmış.

Kitabın arkasında “Çocuğunuzu ekran başından kaldırmak için bağırmanıza gerek kalmayacak, kalktığında öfke nöbetlerine dönüşen kavgalar son bulacak, çocuğunuzla ilişkinizi yeniden kuracak ve teknolojiye beraberce ayak uydurmanın keyfine varacaksınız,  çünkü artık çocukların dijital dünyadan uzak durması mümkün değil” diyor, gerçekten başarabilecek miyiz ve nasıl?

Teknolojiyi etkin biçimde kullanmanın sağlıklı ve faydalı bir yolunu hep birlikte bulmamız gerekiyor. Çocuklarımıza dijital bakımdan yetersiz kalmadan teknolojiden sağlıklı ve kullanışlı biçimde nasıl en fazla yarar sağlayabileceğimiz konusunda rehberlik arayışındayız.

Teknoloji bir amaç doğrultusunda ve gelişim açısından uygun biçimlerde kullanıldığında küçük çocukların gelişimini destekleyip katkı sağlayabilir. Teknolojinin uygun biçimde nasıl kullanılacağını belirleyip, çocuklarımıza bu konuda yol göstermek için kanıta dayalı bilgi ve gerçeklerle donanmış olmalıyız, Teknolojinin çocuklara sunduğu olumlu potansiyele yoğunlaşmalı, aynı zamanda gelişimlerine yapabileceği herhangi bir olası yan etkiyi bilmeliyiz. Ayrıca çocukların ekran başında geçirdiği zamanın çocukluk çağının diğer önemli yönlerinin yerini almaması konusunda dikkatli olmalıyız. Uzun vadede sağlıklarına ve gelişim süreçlerine zarar vermeyecek, sürdürülebilir ve sağlıklı teknoloji alışkanlıkları edindiklerinden emin olmak için televizyonu yasaklamaktan ya da oyun konsolunun fişini çekmekten başka yapabileceğimiz basit şeyler var. Teknolojiyle dopdolu bir  dünyada çocuk yetiştiren ebeveynler olarak yapabileceğimiz en önemli şey onlara dengeli deneyimler sağlamak. Çocukların ağaçlara tırmanmaya, kumdan kaleler yapmaya arkadaşlarıyla etrafta koşuşturmaya ihtiyacı vardır. Teknolojinin bu deneyimlerle çakışmaması ya da onların önüne geçmemesi gerekir. Sağlıklı ve sürdürülebilir teknoloji alışkanlıklarını nasıl oluşturabileceklerini çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor.

Kitaptan birkaç öneri:

  • Tüm cihazlarda ebeveyn denetimini kurun ama bunun çocuğunuzun internet güvenliğini tümüyle garanti etmediğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Çocukların teknolojiyi, neden, ne zaman, nerede, ne kadar ve kiminle kullanabileceğinin detaylarını içeren bir plan oluşturup ekran başında geçirilen zamana sınırlama getirin.
  • Sadece ekranlarda ne kadar zaman geçirdiklerine odaklanmayın. En önemlisi ekranları kullanırken ne izlediklerini, ne yaptıklarını göz ününde bulundurun.
  • Öğlen ya da gece uykusundan 90 dakika önce ekranlara maruz kalacağı zamanı en aza indirin.
  • Mümkün olan yerlerde teknolojiyi çocuğunuz ile birlikte kullanın. Birlikte izlemenin çocuklar için faydalı olduğuna dair pek çok araştırma bulunmaktadır.
  • İnternette ne yaptıklarıyla ilgilendiğinizi gösterin ve sanal dünyada öğrendiklerini gerçek dünyaya aktarmalarına yardımcı olun.
  • Kendinize çocuklarınızın yanında telefonunuzu ya da diğer cihazları kullanırken net sınırlar koyun. Yeşil zamanınız ile ekran zamanında denge sağlayın.

Dijital çağda yaşarken ailelere rehberlik edebilecek, yol haritası çizebilecek, bir kitap ‘Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek’. Üztelik yazarı Kristy Goodwin de Teknoloji ve Çocuk Gelişimi Uzmanı ve en önemlisi de bir ebeveyn. “Dijital dünyada nasıl çocuk yetiştireceğiz” diyen, bu konuda bir rehber arayışında olan ebeveynlere tavsiye ederiz.

Yorum Bırak