Ne Okusak?

Çocuk Yogası

Biz yetişkinlerin sağlıkla ilgili sohbetlerimizin konu başlıklarından biri doğru nefes alamamak ise diğeri de duruş bozukluğu oluyor. Yine iş dönüyor dolaşıyor iç disiplin ve alışkanlıklarda düğümleniyor. Bu sorunların önüne geçmenin çaresi belki de çocukken bu alışkanlık ve davranış ritüellerini kazandırmaktan geçiyor. Bu düşüncelerle yola çıkıp araştırırken keşfettiğimiz ve çok beğendiğimiz bir kitabı sizinle paylaşmak istedik. Okuyanus’tan çıkan ‘Çocuk Yogası’ kitabını Başak Bodur yazmış, illüstrasyonları Meraklı Minik dergisinden tanıdığımız Bengi Gençer’e ait. Bize göre aileler, eğitmenler, hatta çocuklarla biraraya gelen herkes için bir rehber niteliğinde hazırlanmış.

En güzel yanı yogayı ve bilmeyenler için sıkıcı gibi görünen tekniklerini çocuklara bir oyun tadında anlatmanızı sağlayacak bir bakış açısında hazırlanmış olması. İlk sayfasında ‘Çocuklar için yoga bir oyun, bırakın bu oyunun keyfini çıkarsınlar’ deniyor, bu da bizim gönlümüzü fethediyor 🙂

Kimler Okumalı?

Çocuk Yogası ile ilgilenenler, eğitmenler, aileler  için de teknik bilgiler oldukça basit şekilde ifade ediliyor.

Çocuk yogasının yetişkinlerin yaptığı yogadan uygulamada nasıl farklılıklar gösterdiği özellikle belirtilmiş. Yoganın 8 aşaması pırıl pırıl bir dille okuyanı sıkmadan ve pek çok farklı öneriyle anlatılmış. 

İçinde Neler Var?

Savasana sırasında çocuklara masallar anlatılabileceği, duruşları öğretirken hangi oyunları oynayabileceğinize yönelik çok güzel tavsiyeler var. Asanaları (duruşları)  çocuklara öğretirken başka konularda da sorular sorularak onların iç dünyaları hakkında da bilgi edinebileceğinizi gösteriyor. Örneğin köpek duruşunda ‘nasıl bir köpek oldun?, Tasman var mıydı? Varsa tasmanı kim tutuyordu?, etrafında başka arkadaşların var mıydı?’ gibi sorularla birbirinden eğlenceli ve güzel benzetmeler dinleyebilir, iç dünyalarına girme şansı elde edebilirsiniz.

Oyun bahçesi bölümünü çok sevdik. Bu  bölümde okullarda ya da çoklu çocuk grupları ile olduğunuz her alanda çok rahat uygulanabilecek çalışmalar var. Fış fış kayıkçıyı, kutu kutu penseyi yogaya uyarlayıp oynayabileceğinizi biliyor musunuz? Bu oyunları ailelerin evde de uygulaması mümkün.

‘Zihinde Canlandırma Çalışmaları’ bölümünde birlikte uygulandığında herkese keyif verecek, içinizi ısıtacak, gülümsetecek öneriler var.  

Kitapta yoga aşamalarında kullanabileceğiniz örnek masallara dahi yer verilmiş ve en sonunda örnek dersler hazırlanmış.  

Çocuk Yogası, dönüp dönüp okuyacağınız oldukça faydalı bir el kitabı olmuş. Tavsiye ediyoruz.

Diğer kitap önerilerimizi buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Yorum Bırak