Ne Oynasak?

Bir Çanta On Farklı Oyun!

Bir çantada on farklı oyun! Hem de hepsi kutu oyunu tadında! Her yere taşınabilir, her yerde oynanabilir. Bize göre tatillerin vazgeçilmezi olacak. Üstelik bir oyun fiyatına 10 oyun birden alıyorsunuz. Fiyat-performans açısından bizden tam not alan bu oyunların tamamını Uzman Psikolog Ayben Ertem hazırlıyor.

Oyunlardan beş tanesi duygu oyunları, duyguları tanıma, kendini ifade etme, o duygu ile ilgili kendisinin ve bir başkasının nasıl hissettiğini fark etme ve bunun hakkında konuşma açısından oldukça etkili, duygusal gelişimi ve empatiyi destekliyor. Diğer 5 oyun ise drama becerileri, muhakeme, dikkat, öğrenme, olumlu davranış geliştirme yetilerini güçlendirme üzerine kurgulanmış.  Çantada oyunlarda kullanılacak piyon, zar, çark, oyun kartları gibi tüm malzemeler bulunuyor. Her oyunun açıklaması yer alıyor. Bu açıdan da çok pratik.

HANGİ OYUNLAR VAR?
  1. Anlat Bakalım
  2. Duyguları Dışa Vurum Oyunu
  3. Duygular Zıplayan  Kurbağa
  4.  Sen Ne Yaparsın
  5. Dinozor Duygu  Oyunu
  6. Duyguları Konuşalım
  7. Soruları Cevapla
  8. Bir Karakter Yarat ! Oyunu
  9. Başkaları Nasıl Hisseder?
  10. Davranış Oyunu
Duygulara Zıplayan Kurbağa Oyunu Nasıl Oynanır?

Malzemeler: Zıplayan  Kurbağa, Duyguların Olduğu Renkli Göl Resmi

Duyguların olduğu renkli göl resmini ve Kurbağayı çantanızdan çıkarın.

Duygular:  Mutlu, kızgın, şaşkın, üzgün, korkmuş, iğrenmiş

Zıplayan Kurbağaya hafifçe basıp parmağınızı ucundan kaydırın.  Kurbağa hangi duygunun üzerine zıplarsa o duygu hakkında konuşun.  Çocuklarınızla etkili iletişim kurarken çok eğleneceğiniz bu etkinlikte yine duygulara dokunacaksınız.  Çocukların bir yandan parmak kasları güçlenirken  ‘Sen ne zaman mutlu olduğunu hissedersin?’ , ‘En son ne zaman kızdın?’, ‘Seni ne üzer?’ diye soracağız. Etkili iletişim için şahane bir oyun!

Anlat bakalım oyunu nasıl oynanır ?

Büyük zar atan oyuna başlar.  Gelen rakam kadar ilerleyin, piyonla üzerine geldiğiniz rakamı elinizdeki soru kartlarından bulun ve kategorisini karşıdaki oyuncuya söyleyin,  bulduğunuz kelimeyi hiç kullanmadan ipuçlarıyla diğer oyuncuya tarif edin ve kelimeyi bulmasını isteyin.  Diğer oyuncu kelimeyi bilirse bulduğu konumu korur, bilemezse  bir önceki konumuna geri döner.  Anlatacağınız kelimenin ismini söylerseniz oyun diğer oyuncuya geçer.

Diğer detaylar için  http://www.ayben.com.tr

Yorum Bırak