Ne Oynasak?

Bebeğinizle Oynayabileceğiniz 5 Oyun Önerisi

Bebeğinizin  fiziksel ve zihinsel gelişimini güçlendirmek için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız size bebeğinizle oynayabileceğiniz 5 oyun önerisi hazırladık.

Kaç yaşında olursa olsun çocuklarla oyun oynarken en çok dikkat etmemiz gerekenlerden biri; bedenimizin yanı sıra aklımızın ve tüm ilgimizin de orada olması. Gerisi bize kalan mutlu anlardan ibaret…

Kahkahanız, neşeniz bol olsun, Her Yerde Oyun olsun…

Siyah-Beyaz Oyunlar (0-6 ay)

Bebeklerin ilk ayırt edebildikleri renkler siyah ve beyazdır. Sürekli baktığı bir alana yapıştırmak için ona siyah beyaz farklı şekillerin olduğu resimler hazırlayın. Bir top çizin, siyaha boyayın, üzerine minik beyaz noktalar koyun. Siyah bir çiçek çizin, çiçeğin yapraklarına beyaz çizgiler çizin.

Mutlaka dinlendirici, sakin bir müzik dinletin. İlk zamanlarda müzik aracılığıyla kuracağınız güven bağı, ilerleyen zamanlarda onun yanında olmadığınız anlarda dahi aynı müziği duymak ona kendini güvende hissettirecektir.

Aynalı Oyunlar (6-12 ay)

Yere kadar uzanan bir aynanın önüne oturun ve bebeğinizi aynaya bakacak şekilde tutun. Bebeğin kafasına, çenesine, ağzına, kulaklarına, gözlerine, kaşlarına dokunun. Her dokunduğunuz yerin ismini yüksek sesle söyleyin ve bunu birkaç kez tekrar edin. Komik yüz şekilleri yapın ve bebeğinizi sizi taklit etmesi için teşvik edin. Dilinizi çıkarıp, çekin. Burnunuzu, ağzınızı oynatın, kokuyu içinize çekerek ses çıkarın, ağzınızın içini havayla doldurun ve yanaklarınızı şişirin. Öpücük verin.

Duyusal Oyun Şişeleri  (6-12 ay)

Bu dönemde çocuklar 5 duyu ile öğrenmeyi en yüksek seviyede deneyimler. Çocuklar hayatlarının başında dünyadaki her şeyi duyuları yardımıyla öğrenir. Bu süreci eğlenceli ve öğretici hale getirin. Onlar için minik duyusal şişeler hazırlayın. Bu yaştaki çocuklar için yeni sesler ve görüntüler çok ilgi çekicidir.  Pet şişelerin içine farklı malzemeler koyarak duyusal şişeler hazırlayabilirsiniz.

  • Renkli ponponlar
  • Simli sular
  • Nohut, kurufasulye gibi büyük bakliyatlar
  • Yeşil veya kırmızı mercimek gibi ince bakliyatlar
  • Renkli boncuklar
  • Çubuk tarçın
  • Boyalı sular

Her birine bu malzemelerden bir tanesini koyun. Birbirinden farklı ses çıkaran ve farklı görselliğe sahip şişelerinizi bebeğinizin incelemesi ve keşfetmesi için önüne koyun. Birlikte şişenin içindekilerin ne olduğundan konuşun, renkleri tekrar edin. Her malzemenin şişeyi salladıkça nasıl sesi çıkardığını dinleyin. Hatta tarçın, gül suyu gibi kokulu malzemelerle hazırladıklarınızın kapaklarını açarak koklayın.

Hareket Parkuru ve Tünel Kurun (9-12 ay)

Sandalyeleri peş peşe dizin ve üstüne çarşaf serin. Kendi tünelinizi yaptınız bile. Sandalyelerin altında macera ve kahkaha dolu bir yol sizi bekliyor. Sehpalar, minderler, yastıklar sizin bir hareket parkuru oluşturmanız için yeterli. yükselme, atlama, denge kurma gibi aktiviteler çocuğunuzun hem enerjisini boşaltmasını, hem de keyifle vakit geçirmesini sağlayacak.

Gizli Oyuncaklar (9-12 ay)

Renkli kağıtlara farklı nesneler, minik oyuncaklar saklayıp sarın ve bir sürpriz sepeti hazırlayın. Paketleri açarken hem minik parmaklar çalışacak hem de sürpriz heyecanı yaşanacak.

 

Yorum Bırak