Ne Alsak? Ne Oynasak?

Bebeğimle Ne Oynasam?

Bize en çok sorulan sorulardan biri bebekler için evde nasıl etkinlikler yapabilir, gelişimlerini destekleyecek hangi oyunları oynayabiliriz? Siz de “Bebeğimle  ne oynasam” diye düşünüyorsanız okumaya devam edin 🙂

Biz de bu konuda farklı farklı kaynakları araştırıyoruz, beğendiğimiz oyuncak, kitap ve oyun önerilerimizi sıklıkla paylaşıyoruz. Eğer siz de ‘evde neler oynayabiliriz, hiç vaktim yok, hazır oyunlar ve malzemeler olsa biz birlikte oynasak’ diyorsanız bu bebek kutusu tam size göre. @aybino ‘Bıdık Kutusu’ndaki tüm oyunları Uzman Psikolog Ayben Ertem hazırlamış. Tüm oyunlar bebeklerin sağlıklı beyin gelişimini, el-göz koordinasyonunu, sosyal, duygusal gelişimini, ince motor becerilerini ve duyusal gelişimini destekleyecek şekilde kurgulanmış. 1 yaş civarından başlayarak 2-2,5 yaşa kadar zaman zaman çıkarıp oynayabileceğiniz oyunlardan oluşuyor. İçindeki pek çok malzemeyi kullanarak kendi oyunlarınızı da üretebilirsiniz. Kutudan çıkanların büyük çoğunluğu o yaş grubuna yönelik oyunlarda kullanabileceğiniz ponponlar, renkli küpler, renkli çubuklar gibi etkinlik malzemeleri. Biz de hesabımızda zaman zaman bu malzemelerle hazırladığımız oyun önerilerini paylaşıyoruz.  Kutunun içinde hangi oyunu nasıl oynayabileceğinizi gösteren, hatta örnek diyalogların yer aldığı bir rehber de yer alıyor. Yani  bu bebek kutusundaki oyunları anne, baba, bakıcı ve büyükanne-büyükbabalar dahi kolaylıkla rehberi okuyarak bebeklerle birlikte oynayabilir.

Bıdık Kutusu’ndaki oyunlarla oynarken çocuklar ve ebeveynlerin edindiği bazı kazanımlara örnek vermek istiyoruz.

İnce motor becerileri: Küçük kas dediğimiz el ve parmak kaslarının kullanımını içerir. Çocuklar okula başladığında birden bire kalem, makas tutmaya başlayamazlar. Bebeklikten itibaren küçük kasları geliştirmek kuvvetlendirmek gerekir ki okul hayatında da zorlanmasınlar, ince motor becerileri desteklenirken koordinasyon ve görme de bunun önemli bir parçasıdır.

Duyusal gelişim: Bebeklerin gelişiminde dokunma çok önemlidir. Dokunma sayesinde etraflarını keşfederler, isteklerini bu şekilde ifade ederler. 11.-12. aylardan itibaren tüm dokuları ve sıcak, soğuk, sert, yumuşak, ıslak gibi kavramları keşfederler. Ağza almaktan çok elle dokunmayı ve oynamayı tercih etmeye başlarlar.

Duygusal gelişim: Bebekler gelişirken genellikle fiziken görülen ‘ne zaman yürüyecek konuşacak kalem tutacak?’ kısmına odaklanılsa da duygusal gelişim de onlar kadar önemlidir ve uzun vadede duygularıyla baş etme ve diğer insanlara güvenmenin temeli bu sayede atılır. Karşılıklı top oynarken veya keçe kitabıyla hikaye oluştururken onun duygularını isimlendirin. Mutluysa mutlu olduğunu, üzgünse üzgün olduğunu küçük yaşlardan itibaren duysun ki duyguları ileride onun için korkutucu olmasın.

Duygusal zeka, dikkat, iletişim becerileri, kendini ifade ve özgüveni destekleyen terapötik oyunlar ve etkinlik kutularına www.ayben.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak