Ne Oynasak?

Bebeğimin Gelişim Sürecini Nasıl Desteklerim? 

Yeni annelerin genellikle en çok merak ettikleri, araştırdıkları konulardan biri “Bebeğimin gelişim sürecini nasıl desteklerim?” ya da “Bebeğimle ne oynayabilirim?” sorularıdır. Bebeklerle de doğdukları andan  itibaren oyun oynamak mümkün. Doğumdan itibaren ebeveynlerin yapması gereken en önemli şey bebekleriyle mümkün olduğunca çok etkileşimde bulunmaktır. Bebekler  dokunarak ve işiterek dünyayı tanımaya başlar, görme duyusu ise zamanla gelişir.

Yapılan araştırmalara göre,  bebekler  ilk aylardan itibaren 30-50 cm’ye kadar daha sonra da 3 metreye kadar uzaklığı net görebiliyorlar, objeleri takip edebiliyorlar ve gözlerini bir objeden diğerine çevirebiliyorlar. Zemin şekil kontrastını ayırt etmek için figürlerin önce köşelerine bakıyorlar, derinliği ve üç boyutlu objeleri algılıyorlar.

Bebekler doğduğunda siyah beyaz gibi kontrast renkleri daha rahat seçiyorlar. Bu nedenle siyah/beyaz nesneleri gördüklerinde verdikleri tepkileri daha rahat gözlemleyebiliriz. İlk üç ay içerisinde bebek tarafından görülen siyah ve beyaz görüntüler bebeğin retinası üzerinden beyne görsel sinyaller gönderir. İşte bu güçlü sinyaller bebeğin beyin gelişimini artırmak ve görsel gelişimini hızlandırmak açısından önemlidir. Üçüncü aydan sonra görsel uyarıcı olarak siyah ve beyaz rengin arasına kırmızı da katılır. Altıncı ayla birlikte diğer renkleri de daha rahat seçmeye başlarlar. Bebekler için siyah, beyaz içeren dönenceler, uyarım kartları, kitaplar kullanarak gelişim sürecini destekleyebilirsiniz.

Başlangıç olarak siyah-beyaz renkteki bebek uyarım kartlarından başlayıp, daha sonra kırmızı içeren kartlarla çalışmalara devam edebilirsiniz. Siz kartları tanıtırken bebeğiniz de dünyayı sizin sesinizden tanımaya başlar. Böylece aranızdaki sevgi ve güven bağı gelişirken, diğer yandan da bebeğinizin bilişsel, duyusal, motor, dil ve zihin gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz.

Uyarım kartları ile bebeğin öğrenmesi ve beyin gelişimi desteklenmiş olur. Ayrıca bebeğin sakinleşmesi, konsantrasyon becerilerinin ve merakının artmasına  zekasının gelişmesine de yardımcı olacaktır. Eğer siz de bebeğinizin gelişimini desteklemek için uyarım kartı almak isterseniz, bir kaç farklı seçeneği inceleyerek içeriğini en beğendiğimiz Aybino Bebek Uyarım Kartlarını önerebiliriz.

Bebek Uyarım Kartı Nasıl Kullanılır?

Önerdiğimiz Aybino Bebek Uyarım Kartları‘ndan yola çıkalım. Siyah zeminde beyaz çigiler, beyaz zeminde siyah çizgiler ve hem siyah hem beyaz zemindeki çizgilere kırmızı renk eklenmiş 80 farklı karttan oluşuyor. Yani bebeğinizi 80 farklı kavramla tanıştırabiliyorsunuz.

Yeni doğan bebeğinize önce siyah-beyaz kartları on saniye gösterin. Sonra 60 saniye ile devam ederek bir hafta içinde 90 saniyeye kadar çıkarıp günde ortalama 5 dakika gösterin. Altıncı aydan sonra kırmızı renginde dahil olduğu kartları gösterebilirsiniz. İlgisi değişinceye kadar kartı göstermeye devam edin, sonra başka bir karta geçin. Göz takibi, öğrenmeye ve zeka gelişimine oldukça faydalıdır. Bu nedenle kartları gösterirken sağa-sola doğru hareket ettirerek bebeğinizin takip etmesini sağlayabilirsiniz. Kartları gösterirken ne gösterdiğinizi sözel olarak da destekleyin; yani domates resmini gösteriyorsanız ‘bu bir domates’ diye ifade edin.

Bebeğinizle keyifli oyunlar dileriz 🙂

 

Yorum Bırak